Návšteva slepačej biofarmy Eiermacher

Ing. Miroslav Babinský   Apr 1 2015   E-learning/Exkurzia

História podniku Schleiermacher začala pred dvadsiatimi piatimi rokmi vstupom na trh násadových vajec a mládok - a so zriadením hydiny GmbH Schlierbach. My sme navštívili ich pobočku slepačej biofarmy a prvovýroby firmu Die Eiermacher, Geflügel GmbH.

Celá oblasť sa špecializuje na chov ošípaných. Od roku 1995 táto firma prešla na chov hydiny. Celkove chovajú 7 000 sliepok a špecializujú sa na voľný chov nosníc. Od roku 2006 má firma 12 zamestnancov. V rámci šľachtenia je v Rakúsku zvýšený záujem o ekologický chov sliepok. Majiteľ firmy s 30 ha pôdy si zabezpečuje krmivo a kŕmne zmesi na 80 % z vlastnej výroby.

 

 

 

 


Poľnohospodári v oblasti Kremstal majú s týmto typom chovu zvierat veľa skúseností s a tak sa odhodlali pre výstavbu prvej stajne pre voľnú podstielku a voľný výbeh, kde je držaných viac ako deväťdesiat percent nosníc v klietkach naraz. Od tej doby sa tvorcovia firmy snažia spolupracovať s organizáciou na ochranu zvierat.


V Schlierbach vytvorili prvé triediarne vajec v Rakúsku, vo voľnom výbehu s produkciou ekologických vajec. V súčasnej dobe, Schleiermacher pokrývajú celý výrobný reťazec - od plemenného chovu, liahne, až po chov nosníc.

 

Produkcia Biovajec

 Hydina GmbH Schlierbach vstúpila na trh od roku 2002 produkciou biovajec z voľného výbehu. Zatiaľ dodavajú biokuriatka z liahne asi osemdesiatim rakúskym ekologickým poľnohospodárom.


Vajcia z podstielky a voľného chovu

Približne tridsaťpäť rakúskych farmárov viei poskytnúť vajcia z voľného chovu a voľného výbehu pre trh. Všetky sú triedené a balené v samostatnej konvenčnej triediarni v podniku Schlierbach.

 

 Kŕmennie kurčiat

 Kŕmenie kurčiat z naklíčených obilnín - to bola vyskúšaná metóda, viac ako niekoľko sto rokov. Manfred Söllradl, poľnohospodári z Kremsmuenster a generálny riaditeľ spoločnosti hydiny GmbH Schlierbach znovu objavili staroveké vedomosti a svoj vlastný patent určený pre klíčenie obilnín ako formu krmenia.


 
Pre naše vyklíčené obilné zrno a produkciu biovajec nám udelila porota významné ocenenie pre naše produkty v roku 2012:


1. miesto v kategórii Frischei & Convenience :


... Vajcia výrobcu so sídlom v Hornom Rakúsku Schlierbach vrátili produkciou vajec k starým osvedčeným metódam a na ten správny a vyskúšaný spôsob, ktorý má niekoľko výhod. Sadenice z lokálneho obilia preukázali, aby sa využívalo nielen dovezené bielkovinové krmívo, ale táto forma pomáha zvieratám vďaka tomu, že ich súčasťou je aj rada enzýmov, fosfátov s efeltívnejším a zdravšim využitím. “
 
Liaháreň

 Štrnásť rakúskych liaharní odoberá od hydiny GmbH Schlierbach viac ako štyridsaťpäť tisíc násadových vajec pre chov sliepok. Tieto vajcia sú chované v liahni Krift v Kremsmuenster.
 
Ciele tejto novej liahárne bude:

 

  • Bezpečnosť a čistota dodávok s rakúskym plemenným materiálom a Biochovom sliepok na brojlery
  • Zníženie ochorenía a s tým spojených rizík
  • Pokryť širokú škálu zákazníkov
  • Zvýšenie kvality kurčiat a ichprodukcie
  • Ochrana základných kompetencií a hospodáreniaViac ako tri milióny rakúskych ekologických brojlerov sú chované v liahni “Schleiermacher”. Liaheň Krift má kapacitu asi 10 miliónov kurčiat ročne.

 

Kuriatká

 Dodávame podsielkové mláďatá z voľného chovu v plemenách Lohmann Classic a Lohmann extra. Organické plemená brojlerov sú v JA-757 (biela) a JA-R87 (hnedá) od Hubbarda k dispozícii. V prípade Vášho záujmu aj Vám táto firma na objednávku dodá takéto kurčatá z rakúskeho rodičovského chovu ako aj násadové vajcia pre chov mláďat alebo bio brojlerov.

 

Bio sliepočky

 

Bio sliepočky chová Hydina GmbH Schlierbach u svojich zmluvných farmárov v stabilných podstielkových chovoch s viacetážovým systémom v niekoľkých úrovniach, v tzv. multi vrstve. Mláďatá sú z našej liahne (liaheň Schlierbach GmbH). Nosnice majú od desiateho týždňa prístup do zimnej záhrady a zna pastviny a zeleň od dvanásteho týždňa života.

Konvenčné sliepočky sú chované aj u vidieckych farmárov a predajcov. Násadové vajcia tiež pochádzajú z vlastného rakúskeho rodičovského chovu.


Prepeličie vajcia boli dlho považované za luxusný produkt a boli dovezené z väčšej časti. Teraz je v St. Georgen im Attergau prvý rakúsky chov prepelíc stabilný, čo prispela tiež kontrola dobrých životných podmienok zvierat. Spolupráca medzi hydinou GmbH Schlierbach a Mariou Prudl ako jednou z najskúsenejších prepeličích chovatelov v krajine sa osvedčila.


 
Manfred Söllradl, generálny riaditeľ hydinového Schlierbach GmbH vyvinul vlastný systém ustajnenia pre prepelice. Vpriestranných priehradkách majú dosť príležitostí k poškriabaniu, kŕmeniu, kúpaniu či napájaniu. Prepeličie vajcia z St. Georgen im Attergau nájdete v predajnách vajec v chladenej časti u obchdných reťazcov Merkúru, Interspar, a M-Preis. Vajcia sa tiež predávajú ako varené či farebné - na desiatu alebo akoi veľkonočné vajíčka.


Balenie

V našom sortimente obalov nájdete hlavné produkty pre bezpečné a hygienické balenie vajec - malé balenie, zásobník na vajcia, vonkajšie krabice a fólie. V našom sortimente hygienických produktov je k dispozícii množstvo produktov pre dezinfekciu stajní, napájacích systémov, úložných priestorov a kŕmnych síl a na kontrolu škodlivého hmyzu a hlodavcov. V našom sortimente pre kŕmne nájdete napríklad doplnkové krmivá, potravinárske kyselín a vitamíny.

 

 

 

 

G A L É R I A

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

NEWSLETTER
Aktuality a novinky
denne pre Vás

Publikácie

Logo - Publikácia - obrázok Logo - Publikácia - obrázok Logo - Publikácia - obrázok Logo - Publikácia - obrázok Logo - Publikácia - obrázok Logo - Katalog - obrázok