Spoznajte najväčšieho biopestovateľa zeleniny na Salzburzsku

Ing. Ján Babinský   Mar 29 2015   E-learning/Exkurzia

Počas našej návštevy Rakúska sme ešte stihli návštevu najväčšieho biopestovateľa zeleniny na Salburzsku. Podnik Gartenbau Winklhofer vo Wallse. Farma Winklhofer vo Wallse je najväčším biopestovateľom zeleniny na Salburzsku. Zamestnáva 7 pracovníkov, orientujú sa na priamy predaj v obchode, zo skleníkov predávajú rastliny samoobsluhou, majú 6 ha zeleniny vonku ,pestujú aj zemiaky, šalát, uhorky, fazuľu, cukinu, fenikel amnoho iných druhov, až takmer 60 druhov biozeleniny, 240 druhov byliniek, kde pestovanie rastlín je riadené počítačmi.

 

Johann Winklhofer vo Wals, na okraji Salzburgu sa už mnoho rokov zameriava na výrobu vysoko kvalitnej zeleniny, byliniek a ekologických poľnohospodárskych produktov na ktoré má bio-certifikát. Cena bioproduktov je o 30 % vyššia ako u konvenčných výrobkov, napriek tomu predá všetky svoje výrobky, hoci farmár môže konkurovať len cenou.

O produkciu na 6 hektároch poľnej pôdy a v skleníku o rozlohe 2 500 štvorcových metrov sa stará 7 pracovníkov. Okrem zeleniny predáva vo svojich 5 obchodoch aj oleje, cestoviny, cereálie, sušené ovocie, syry, chlieb a iné bioprodukty od iných farmárov.

Jeho bioprodukty si chodia kupovať zákazníci z celého okolia Salzburgu, ktorí si vážia to, že sami si vyberajú rastliny rovno zo záhonov či už v skleníku alebo na poli. S obchodnými reťazcami neuzatvára zmluvy. Vzali by mu celú produkciu, ale v dodávke požadujú najviac 5 druhov, najmenej 100 tisíc kusov a majú špeciálne požiadavky na balenie, ktorého náklady by mu zobrali 30 % z ceny za bioprodukty, čo ho vlastne drží pri živote.

Firma sa ďalej zaoberá odborným poradenstvom v oblasti pestovania zeleniny, servisom a vásadbou na objednávku priamo u klienta. Z pohľadu agroturistiky je zaujímavosťou ťiež zabezpečovanie exkurzií a odborného sprievodu pre záujemcov a turistov s ukážkou pestovania zeleniny či byliniek.

 

G A L E R I A

 

 

 

 

 

 

 

NEWSLETTER
Aktuality a novinky
denne pre Vás

Publikácie

Logo - Publikácia - obrázok Logo - Publikácia - obrázok Logo - Publikácia - obrázok Logo - Publikácia - obrázok Logo - Publikácia - obrázok Logo - Katalog - obrázok