Farma Niki Rettenbachera Fürstenhoff v Kuchli - vlastná prvovýroba a biopotraviny

Ing. Ján Babinský   Mar 27 2015   E-learning/Exkurzia

Rodinná farma Niki Rettenbachera v Kuchl, neďaleko Salzburgu predstavuje iný typ podnikania. Aby rodina prežila príjmy si zvyšovali poskytovaním ubytovania, priestory farmy poskytovali na svadobné hostiny a majiteľ sa venoval aj stolárskemu remeslu. Keďže ani tieto rôzne výrobné činnosti mu nezlepšovali jeho rodinné príjmy a finančná situácia farmárov sa všeobecne stále zhoršovala, pred 14 rokmi začal s drobnou výrobou syrov.

 

Tridsať mliečnych kráv plemena Jersey spásajú alpské pasienky o výmere 14 ha až vo výške 1400 m, kde odchováva aj mladý dobytok. Ročnú dojivosť dosahuje 5 500 litrov, denne 12-15 l od kravy. Mlieko je bio s certifikátom. Nekŕmi silážou, ani chemickými prípravkami, v lete pastvou a v zime len tzv. prekvaseným senom, ktoré nezapácha ako siláž a je vhodné pre výrobu kvalitných bio syrov. Prekvasené seno vyrába tak, že pri určitej vlhkosti ho lisuje do 400-500 kg balíkov tak, aby boli vzduchotesné, v ktorých prebieha požadované kvasenie.

Syry začal vyrábať v malom, ale v súčasnosti už denne spracováva tisíc litrov bio mlieka. Výsledkom je až 35 druhov bio syrov, každý v množstve 60-70 kg. Spočiatku syry začal predávať na rôznych trhoch, ale bolo to nákladné a cestovanie si vyžadovalo aj veľa času, tak si na farme zriadil „sedliacky bufet“. Teraz už z neho má peknú reprezentačnú predajňu. Z mliečnej srvátky vyrába dokonca kozmetiku pre liečenie kožných chorôb.

 

 

Vzhľadom na záujem turistov svoju činnosť postupne rozšíril aj o exkurzie po svojej výrobni a vzbudzoval v nich záujem o technológiu výroby syrov. Pre veľký záujem zriadil mini výrobňu syrov tak, že turisti si sami môžu vyrábať vlastné syry, ktoré si zoberú domov. Získal takú popularitu, že denne o takúto činnosť prejavuje niekedy až 40 turistov. Išlo mu o realizáciu myšlienky – vyrábať hodnotu, ktorá sa viaže na región a robí mu reklamu.

 

 

G A L É R I A

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

NEWSLETTER
Aktuality a novinky
denne pre Vás

Publikácie

Logo - Publikácia - obrázok Logo - Publikácia - obrázok Logo - Publikácia - obrázok Logo - Publikácia - obrázok Logo - Publikácia - obrázok Logo - Katalog - obrázok